Bolezen artritis označuje vnetje sklepov, ki lahko povzroči bolečine in deformacije. Lahko prizadene enega ali več sklepov hkrati, pri čemer obstaja več kot 100 različnih oblik artritisa, ki se pojavljajo zaradi različnih vzrokov. Zdravljenje je lahko različna glede na tip artritisa in njegov vzrok. Dve najpogostejši obliki sta osteoartroza (OA) in revmatoidni artritis (RA). Simptomi lahko nastopijo postopoma ali nenadno, pogosto pa se pojavi pri starejših, vendar ni omejen samo na to starostno skupino. Pogosteje prizadene ženske ter osebe s povečano telesno maso.
Simptomi artritisa
Bolečina, otekanje, otrdelost sklepov in zmanjšana gibljivost so najpogostejši simptomi artritisa. Pri RA je stanje običajno najhujše zjutraj ali po daljšem obdobju mirovanja, saj se simptomi izboljšajo tekom dneva ali ob razgibavanju sklepov. Pri OA pa so simptomi pogosto bolj izraziti pri gibanju sklepa in se izboljšajo ob mirovanju. Jutranja okorelost pri OA običajno traja manj kot eno uro, medtem ko je pri RA lahko daljša. Pri obeh oblikah artritisa se lahko pojavi mišična oslabelost zaradi neuporabe sklepa.
Kateri sklepi so prizadeti?
Pri osteoartrozi so pogosto prizadeti večji sklepi, kot so kolena in boki, pa tudi sklepi, ki so bili že poškodovani. Bolečina se sprva pojavi le ob določenem gibanju, pri čemer so simptomi običajno zmerni. RA pogosto prizadene sklepe na obeh straneh telesa, vendar lahko v začetni fazi prizadene le eno stran. Poleg sklepov lahko revmatoidni artritis povzroči težave tudi v drugih organih, kot so srce, krvne žile, mišice, živčni sistem in oči. Ob tem so pogosto prisotni utrujenost, pomanjkanje apetita ter anemija, ki lahko povzroči tudi rahlo vročino.
Zdravljenje artritisa
Zdravljenje artritisa je odvisno od njegove oblike. Pri OA zdravljenje pogosto vključuje lajšanje bolečin in zmanjšanje vnetja, predvsem z zdravili in fizično terapijo. Pri RA pa je nujno zdravljenje, ki lahko vključuje zdravila za zmanjšanje vnetja, imunosupresive ter biološke terapije, ki preprečujejo napredovanje bolezni. V nasprotnem primeru lahko revmatoidni artritis povzroči hude deformacije sklepov in druge zaplete. Z zgodnjim prepoznavanjem in ustreznim zdravljenjem pa je možno preprečiti trajno poškodbo sklepov.